25.07.2023 Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Osman Çalıkuş başkanlığında, UTSO Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanlarının katılımıyla oda hizmet binasında gerçekleştirildi. Toplantıda aylık gündem maddelerinin değerlendirilmesinden sonra UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir, genel ekonomi değerlendirmesi ve Oda faaliyetlerini özetleyen bir sunum gerçekleştirdi. Meclis, meclis üyeleri ve meslek komite başkanlarının sektörleri ile ilgili görüş ve önerilerle son buldu.


25.07.2023 Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. Uşak İl Müdürü Emre Başakcıoğlu, UTSO Genel Sekreteri N. Utku Yumuşak’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.


14.07.2023 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren emlak ve otomobil alım satımlarında zorunlu hale getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavları”, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) organizasyonunda TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi veya Çelik Akademi Belgelendirme işbirliğinde gerçekleştirilmektedir.  “Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5” ve ‘’Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanlığı Seviye 5’’ belgelendirmeleri için yazılı ve uygulamalı sınavlardan başarılı olan adaylar, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanarak, yasal olarak alım satım faaliyeti gerçekleştirebilmektedir. 5 yıl geçerlilik süresi bulunan Mesleki Yeterlilik Belgeleri hakkında bilgi için Odamızla iletişime geçebilirsiniz.


11.07.2023 Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO)tarafından sektörel sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin oluşturulması amacıyla düzenlenen istişare toplantıları devam ediyor. UTSO 14. Meslek Komite Üyeleri, mobilya imalatı sektör temsilcileri ile bir araya geldi. UTSO çalışmaları ve uygulamaları hakkında yapılan sunum ile başlayan toplantı sektör temsilcilerinin sorun tespitleri ve çözüm önerilerini aktarmasıyla devam etti. Firma temsilcileri tarafından aktarılan sorunlar sonucu kısa ve uzun dönemde uygulanabilecek projeler ve sektöre yönelik devlet destekleri ve teşvikleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.


10.07.2023 Ticaret Bakanlığı yazısına istinaden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan bir yazıda; 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun "Mesafeli sözleşmeler" başlıklı 48 inci maddesinin (3) ve (7) numaralı fıkralarında ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin "Sözleşmenin ifası ve teslimat" başlıklı 16 ncı maddesinin (1) ve (4) numaralı fıkralarında yer alan hükümler gereğince satıcının basiretli bir tacir gibi davranarak mesafeli sözleşme yöntemiyle tüketiciden sipariş aldığı malı süresi içerisinde teslim etmesi zorunlu kılınmış, malın stokta kalmadığı/temin edilemediği gerekçe gösterilerek mesafeli sözleşmenin iptal edilmesi ise mevzuata aykırı bir işlem ve uygulama olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek inceleme ve denetimler neticesinde söz konusu mevzuat hükümlerine aykırı işlem tesis edildiğinin tespiti durumunda 6502 sayılı Kanun uyarınca öngörülen idari yaptırımların uygulanmakta olduğu bildirilmiştir.   EK: 


07.07.2023 Sayın Üyemiz, TOBB Meybem işbirliğinde 2018 yılından beri yürüttüğümüz 17UY0298-4/00 Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı,17UY0299-5/00 Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu, 17UY0332-4/00 Emlak Danışmanı ve 17UY0333-5/00 Sorumlu Emlak Danışmanı ulusal yeterliliklerindeki MYK Mesleki Yeterlilik sınavlarında başarılı olarak belge almaya hak kazanan adayların belge geçerlilik süreleri 5 yıldır. Bu kapsamda 2018 yılında hizmet verilen ve belge almaya hak kazanan adayların belge geçerlilik süreleri bu yıl itibari ile peyderpey tamamlanacaktır. Konuya ilişkin olarak Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik uyarınca, bu alanda faaliyet gösteren üyelerin yetki belgesi sahibi olması ve yetki belgesini sürdürebilmesi için şirket sahibi ve çalışanların MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmaları gerekmektedir. Gerek Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde gerekse bilgi sistemi üzerinden yapılan kontrollerde belge geçerlilik süresi dolan adayların, yetki belgelerinin iptal edileceğinden hareketle üyelerimizin mağduriyet ya


06.07.2023  Sayın Üyemiz, İstanbul Sanayi Odası’ndan alınan yazıda; 1968 yılından bu yana her yıl kamuoyuna sunulan "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" araştırmasının, sanayimize ve ekonomimize ilişkin önemli bir referans niteliğinde olduğu belirtilmiştir. 50 yılı aşkın süredir Türk sanayi sektörünün gelişimine ışık tutan araştırma, katılımcı kuruluşların yurtiçi ve yurtdışı tanıtımına da katkıda bulunmaktadır. 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız büyük deprem felaketinin ardından 11 ilimizde 31 Temmuz 2023 tarihine kadar "mücbir sebep hali" ilan edilmiş ve bölgedeki işletmelerin vergisel yükümlülükleri Ağustos'a uzatılmıştır. Bu kapsamda 2022 yılı araştırmasının depremden etkilenen firmaları kapsayacak şekilde yürütülebilmesi amacıyla anket süreci gecikmeli olarak başlatılmıştır. 2022 yılı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasına katılabilme alt sınırı, net üretimden satışlarda 500 milyon TL ola


06.07.2023   Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde Uşak Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler bir araya geldi.   Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın (UTSO) önemli paydaşları arasında olan mali müşavir ve muhasebecilere yönelik Uşak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (UşakSMMMO) ile ortaklaşa düzenlediği ‘’Ticaret Sicil İşlemlerinde Mevzuat Değişiklikleri ve Güncel Uygulamalar’’ bilgilendirme toplantısı UTSO’da gerçekleşti.   UTSO Genel Sekreteri N. Utku Yumuşak ve UşakSMMMO Başkanı Mustafa Mıdık’ın konuşmaları ile başlayan toplantıda, Ticaret Sicil ve Oda Sicil işlemlerinde güncel uygulamalar, Kapasite Raporu, Yerli Malı Belgesinde dikkat edilecek hususlar ve Dış Ticaret ve Devlet Destekleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.  


Sayın Üyemiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Uşak “TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi” seçimleri Odamızda 19 Ekim 2023 Perşembe günü 10:00 – 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu’na üye olmak isteyen adayların, 3 Temmuz 2023 – 8 Eylül 2023 tarihleri arasında TOBB Girişimcilik Bilgi Sistemi http://girisimcilik.tobb.org.tr/ adresi üzerinden online başvuru yapmaları gerekmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından gönderilen seçim takvimi ile kurulların mevzuatlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Seçim Takvimine Ulaşmak İçin Tıklayınız TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ile ilgili mevzuata